Žurnāls "Latvijas Architektūra": Medicīna un māksla (izdzīvot)

Žurnāls “Latvijas Architektūra” rakstā “Medicīna un māksla (izdzīvot)” dod ieskatu Rīgas vecākās civilās slimnīcas vēsturē, ka arī stāsta par slimnīcas renovācijas un rekonstrukcijas projektiem, daļu no kuriem ir realizējis ģenerāluzņēmējs „LNK Industries”.

Divsimt gadu laikā slimnīca ir piedzīvojusi daudz pārmaiņu, tomēr, neskatoties
uz visām grūtībām, kariem un „pakāpenisku demontāžas procesu”, kas ilga no 2004. līdz 2011. gadam, tā tomēr ir spējusi nosargāt savu autentiskumu un arhitektonisko formu bagātību.

Pēdējo divu gadu laikā atbilstoši RP SIA «Rīgas 1. slimnīca» attīstības plānam 2011–2015 pakāpeniski un pārdomāti tiek veikta korpusu renovācija. Telpas tiek pārbūvētas atbilstoši konkrētās nodaļas vajadzībām, detalizēti tiek pētīti funkcionālie risinājumi, rēķinātas apmeklētāju plūsmas un analizēti citi veiksmīgai projektēšanai nepieciešami jautājumi. Paralēli renovācijai telpās tiek radīti mūsdienīgi interjeri, kuros vēsturiskums tiek kombinēts ar 21. gadsimta arhitektūru.

Pirmā korpusa jeb poliklīnikas renovācijas projekts (arhitekte - Līga Gaile, ģenerāluzņēmējs – „LNK Industries”) un jaunais interjers pārliecina ar savu vieglumu, dinamiku un lietu skaidrību. „Lai novērtētu iekštelpu elementu vēsturisko vērtību, saglabāšanas līmeni un jaunā interjera stilistisko ievirzi, veikta ēkas mākslinieciskā izpēte. Stingri ievērots ārstu dotais darbu uzdevums telpu grupām un nodrošināta vides pieejamība, izstrādāts logu un jumta seguma nomaiņas projekts,” raksta žurnāls.

„Ar cieņu pret vēsturisko apjomu ģenerāluzņēmēja „LNK Industries” vadībā (projekta vadītājs Sergejs Komarovs) renovēta fasāde. Renovācijas gaitā attīrītas fasāžu ķieģeļu virsmas, šuves un atjaunotas identiskās detaļas. Eksperti atzīst: „kā ieguldījums vēsturiskās pilsētvides atjaunošanā vērtējama fasāžu renovācija, ieskaitot prasmīgi un kvalitatīvi veikto poliklīnikas jumta seguma nomaiņu”,” raksta žurnāls.

Rīgas 1. slimnīcas poliklīnikas ēka pēc renovācijas ir atguvusi autentisko izskatu un atdzimusi apmeklētājiem gandrīz tāda pati kā pirms vairāk nekā simts gadiem, kad to projektēja viens no pazīstamākajiem Latvijas arhitektiem R. G. Šmēlings.

Telpu plānojums, ko noteikusi sākotnējā ambulances funkcija, ir koridora tipa ar vienām centrālajām durvīm no Bruņinieku ielas un divām papildu kāpnēm. Lai nodrošinātu vides pieejamību, ēkā izbūvēti lifti un ierīkots pacēlājs pie centrālajām kāpnēm.

Publikācija latviešu valodā aplūkojama šeit.